top of page

NOVINKY

Aktuality z písecka které by Vás mohli zajímat

POZVÁNKA NA DEN ZEMĚ v Písku

21. - 22. 4. 2023

Alšovo nám., Knihovna, Havlíčkovo nám., Divadlo Pod čarou, Balzám Café

Srdečně Vás zveme na dvoudenní akci, kterou pořádá spolek Aktivní Písek ve spolupráci s městem Písek a SMART u příležitosti mezinárodního Dne Země.

Co Vás čeká?

Budeme se interaktivním způsobem věnovat lokálním aspektům životního prostředí - tedy přímo tomu, co se dotýká každého z nás - našemu městu a všemu okolo něj.

Kde se akce odehraje?
Hlavními body bude Městská knihovna, Alšovo a Havlíčkovo náměstí.
Některé kulturní programy však můžete očekávat také v kině, Divadle Pod čarou, či v Balzám café.

Na co se můžete těšit?
Prostřednictvím mikroskopů v pojízdné laboratoři Akademie Věd ČR odhalíte tajemství života v půdě, pochutnáte si na dobrotách od lokálních výrobců, seznámíte se s kvalitou vody z řeky a té, kterou pijeme doma, na vlastní oči uvidíte hromadu odpadů, kterou produkujeme a zároveň se dozvíte, co se s ní dá dělat. Seznámíte se s projekty místních studentů základních i středních škol kteří chtějí přispívat k citlivějšímu přístupu k přírodě, ve které žijeme.
Můžete se zapojit do Eko workshopů, navštívit některou ze zajímavých besed, výstav, nebo divadelních představení, užít příjemný večer při prezentacích aktivních lidí Pecha Kucha Night.
Na závěr si přijďte odpočinout na divadlo O včelce bělce či divadlo Víti Marčíka. Zatančit si následně můžete v Divadle Pod čarou a to na studentskou kapelu „Tvoje máma”.

Přijďte se s námi pobavit na koncertech či divadle, ochutnat „mňamky” na jarmarku, nebo se seznámit s tím, jak fungují společnosti našeho města, jejichž činnost se životního prostředí bezprostředně dotýká, a zjistit, co pro nás připravují v dalších letech.

Těšíme se na Vás!

FB událost najdete zde: https://fb.me/e/3qREn9s4a

den_zeme-1.png

PŘIJĎTE SI ZASADIT STROM

28. 10. 2022

Mezi obcemi Smrkovice a Semice

49.2746761N, 14.1699372E

Zasaď strom, postav dům... a tak dále... pojďte s námi splnit aspoň část!

Nejen stromy, ale i jiné dřeviny důležité pro hmyz i zvířata našich luhů a hájů budeme sázet 5.11.2022 za pomoci projektu "PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET MĚSTA PÍSKU", kde byl díky hlasování občanů vybrán i náš projekt k realizaci!

Pojďte nás podpořit a dát si dobrý čaj, poznat nové lidi a opéct buřtíka... menší občerstvení zajištěno.

Potřebujeme cca 20 jednotek dobrovolníků (1 jednotka = jeden člověk schopný vykopat jamku a zasypat strom + děti a jiné osazenstvo méně zdatné), proto prosím piště do zpráv nebo na stránku události zda dojdete a kolik Vás bude, ať máme přehled.

Těšíme se na Vás!

FB událost zde: https://fb.me/e/2ZfpEcbf9

Výsadba stromu

OHLEDNUTÍ ZA ZERO WASTE FESTIVALEM 

10. 10. 2022

U kostela v Písku

(Bakaláře, Parkány)

+ Městská knihovna Písek

Milí přátelé!

 

8 října se v Písku odehrál první Zero Waste Festival!

O čem to bylo? Kdo přišel, ten si odnesl hezký zážitek a ví, kdo nestihl – zde pár slov k festivalu Život bez obalu:

 

Jarmark, Eko hry pro děti, ochutnávky, tematické přednášky a besedy, výstava prací žáků základních škol, socha z kovošrotu, dílny a workshopy, swap oblečení, knih a domácích potřeb, edukační stánek nabízející možné cesty ke snížení produkce odpadů a mnoho dalšího zvalo návštěvníky ke strávení tak trochu netradiční soboty na Bakalářích. 

 

Vše spojovala jedna myšlenka: “Nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne!” Cílem našeho festivalu bylo ukázat, že to jde a také tu spoustu možností jak na to. Aby si každý mohl vybrat co zrovna jemu vyhovuje. 

 

Děkujeme za návštěvu a těšíme se opět na viděnou na našich dalších podobných akcích!

 

Poděkování patří i všem dobrovolníkům a také našim partnerům, bez jejichž podpory by se tato akce nemohla konat: OŽP Písek, Centrum kultury, Městská knihovna Písek, SMART, DDM, Bez. 

 

Sledujte také náš FB: https://www.facebook.com/groups/2135060776745715/

107.jpg

ZERO WASTE FESTIVAL - Život bez obalu

8. 10. 2022

U kostela v Písku

(Bakaláře, Parkány)

+ Městská knihovna Písek

Srdečně Vás zveme na den plný zábavy, her, edukace, zajímavých přednášek, bezobalového nakupování, workshopů a aktivit pro děti i dospělé.

Prima den pro malé i velké! Přijďte pobýt a popovídat si o udržitelném životě.

Jsme v tom spolu!

Vstup zdarma.

PLAKAT+PREDNASKY.png

DOSADBA BIOKORIDORU NA KUCHYŇCE

13. 11. 2021 lokalita Na Kuchyňce

Písek sází!
V rámci PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU, který umožňuje zapojit se přímo do rozhodování o
některých finančních prostředcích i běžným občanům, bylo v loňském roce obyvateli města
vybráno hned několik ekologických projektů, z toho dva podané spolkem Voda a zeleň v Písku.
Jedním z nich je DOSADBA BIOKORIDORU „Na Kuchyňce“.

 

Projekt vyvrcholil o víkendu 13. 11. 2021 kdy se organizátoři Voda a zeleň v Písku ve spolupráci s městem Písek, spolu s dobrovolníky pustili do výsadby skoro 50-ti ovocných stromů a keřů. Biokoridor spadá do územního systému ekologické stability (ÚSES) národního významu, proto je jeho zachování a rozvoj důležitou částí ochrany a podpory života hmyzích, ptačích i zvířecích společenstev.
Umístění lokality na jižní stranu a v prudším svahu dlouhodobě znesnadňoval osázení a omlazení
lokality. Proto byly pro realizaci vybrány v maximální možné míře tzv. STARÉ ODRŮDY, které jsou
houževnatější a odolnější proti vrtochům přírody, ale hlavně do naší krajiny opravdu patří.
Samotné sázení se pak neslo ve velmi přátelské atmosféře a za zvuků dětského smíchu a
praskajícího ohně. Ten nám strážil tým dobrovolných hasičů města Písku, který pomohl i se
sázením.
Rádi bychom touto cestou poděkovali jménem spolku Voda a zeleň v Písku všem dobrovolníkům,
kteří se akce aktivně zúčastnili. Právě díky jejich energii jdeme do dalšího projektu opět v plné
síle a očekávání!

401b.jpg

INSTALACE A PLNĚNÍ HMYZÍCH DOMKŮ

6. 11. 2021

KVĚTNATÝ PÁS U OTAVY

V uplynulých dnech jste si mohli všimnout, že na místě květnatého pásu u řeky Otavy „vyrostly“ krásné domky pro hmyz. Do jejich naplnění se s radostí zapojily děti, které se zde účastnily také minulé entomologické vycházky. Tento úkol si náramně užívaly a dozvěděly se také pár nových informací o tom, jak některé druhy hmyzu přečkávají zimu.

Instalace hmyzích domků se realizovala v návaznosti na náš projekt květnatého pásu z participativního rozpočtu města Písku. Poděkování za pomoc se zajištěním výroby a převozu domků patří Ing. Kofroňovi a panu Gareisovi. Poděkování a pochvalu za přiloženou ruku k dílu si jistě zaslouží i tento oddíl vodních skautů

Zajímá Vás, kdo se v hmyzích domcích zabydlí? Odpověď na tuto otázku a mnohem více zajímavostí se dozvíte na některé z dalších vycházek s entomologem, které pro Vás chystáme opět v příštím roce.

CollageMaker_20211228121913659.jpg

KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA S ENTOMOLOGEM

6. 9. 2021

KVĚTNATÝ PÁS U OTAVY

Vzpomínka na krásné zářijové odpoledne na Komentovaná vycházka s entomologem za motýly v Písku. Dozvěděli jsme se, jaké druhy hmyzu žijí v nově vysazeném květnatém pásu u řeky Otavy. Měli jsme možnost (opravdu zblízka) nahlédnout do jejich zajímavého života. Dozvěděli jsme se, že hmyzu výrazně ubývá a proč je tolik důležité vytvářet pro něj vhodné podmínky. Děti se pustily do smýkání a náramně si to užívaly. Díky moc všem, kteří se akce zúčastnili. Panu Řehounkovi díky za zapůjčení smýkadel a za bezvadný výklad, stejně tak i Jezlovým, paní Lukášové.

CollageMaker_20211228121334318.jpg

PROBÍHAJÍCÍ SOUTĚŽ

do 30. 5. 2021

STROM MILOVANÝ a OBDIVUHODNÝ

Spolek Voda a zeleň v Písku ve spolupráci s Píseckým světem vyhlašuje soutěž STROM MILOVANÝ a OBDIVUHODNÝ - o 20 nejkrásnějších, nejzajímavějších, nejmilovanějších stromů v Písku a nejbližším okolí (v katastru města).

V době, kdy nám nezbývá mnoho venkovních zábav kromě procházek, můžete s dětmi nebo sami hledat a fotografovat ty své oblíbence z řad stromů listnatých i jehličnatých, dokonce i ovocných. Samozřejmě věříme, že máte svůj oblíbený strom na svých zahradách, ale přednost dostanou stromy, které můžeme volně navštívit.

 

Uvítáme fotografii stromu s příběhem, s důvodem, proč jej nominujete, s případným odhadem stáří a samozřejmě s popisem, kde jej můžeme nalézt.

Najdeme 20 nejkrásnějších a nejobdivuhodnějších stromů v Písku? Bude mezi nimi ten "váš"?

Fotografie s komentářem prosíme posílat na e-mail: vodaazelenvpisku@gmail.com do konce května 2021.

 

Fotky stromů mohou být z jakéhokoli ročního období. Soutěží jednotlivé stromy, nikoli stromořadí. Nejlepší fotografie s popiskem bude postupně Písecký svět uveřejňovat, stejně tak je budeme uveřejňovat zde. (Napište též, zda chcete zveřejnit své jméno, tedy jméno toho, kdo nominuje vyfotografovaný strom.) V polovině roku pak bude zveřejněna celá přehlídka a vybereme formou hlasování ty naše nej... stromy.

 

Tedy vezměte telefony či fotoaparáty a utíkejte ven. Těšíme se na "vaše" stromy, komentáře, příběhy!

Image by Simon Wilkes
bottom of page